Asmira Food & Beverage

Asmira Group’un 40 yıllık köklü geçmişi ve deneyimini yeni faaliyet alanlarına taşıma motivasyonuyla oluşan girişimi Asmira Yeme-İçme, yarattığı “kimlik, farkındalık ve deneyim” üçgeni içinde faaliyetlerini hayata geçirmektedir. “İzmir’li Olma” değerlerini hoşgörü ve paylaşma başta olmak üzere yeme-içme kültürüne de enjekte eden Asmira, oluşturduğu her konseptte sıcak, samimi bir atmosfer yaratmayı öncelik olarak benimsemiştir. 

İlk restoran girişimi olan Tapasmira Gastrobar’ı Temmuz 2018’de Didim D-Marin içinde faaliyete geçiren Asmira Yeme-İçme; Alsancak, Çeşme, Bodrum, İstanbul ve Karadağ gibi cazibe merkezlerinde yatırımlarına başlamıştır. Asmira Group’un İK Politikasının temelini oluşturan “insan odaklılık” ve “örgütsel düzeyde öğrenme” stratejisi doğrultusunda, Executive Chef Ece Nisari önderliğinde Asmira Yeme-İçme, genç şefleri tüm yeme-içme operasyonlarında yetiştirmek üzere bir ekol yaratmayı hedeflemiştir. 

Tapasmira Gastrobar

Executive Chef Ece Nisari önderliğinde Temmuz 2018’de Didim D-Marin içinde faaliyete geçen Tapasmira Gastrobar, farklı bir felsefe ile misafirlerini ağırlamayı hedeflemektedir. Marinanın eşsiz bir konumunda yer alan Tapasmira Gastrobar, en üst kalitede ürünlerden oluşturduğu tapas tabakları ile bölgenin ilk ve tek “gastronomik” restoranıdır. Gastronomiyi yeme ve içme uyumu yanında, holistik bir yaklaşımla yorumlayarak tapas konseptini oluşturan Tapasmira Gastrobar, farklı coğrafyalardan getirttiği craft içecekler ile tapas tabaklarını harmanlaktadır. Asmira Group’un İK politikasının bir parçası olarak benimsediği, insan odaklı iş felsefesi yaklaşımı ile bölgedeki genç şeflerin yetiştirilmesine önayak olan Asmira Food &Beverage, ilk restoranı olan Tapasmira Gastrobar’da gastronomik eğitimler ve ünlü şeflerin davet edildiği workshoplar başlatmıştır.