Yalıçapkını

Güzelliği ve çevikliği kadar kendisine atfedilen anlamlarla da asırlardır adından söz ettiren yalıçapkını...

Açık denizlerde hiç durmadan saatlerce yol alan, yeni kıyıları keşfetmek için yüzlerce mil kanat çırpan, rüzgara karşı havalanan, hızlı uçan, sesi hep gür çıkan, rotası daima yeniden tarafa olsa da dönüp dolaşıp Ege’ye konan, İzmir’in renkli ve hızlı kuşu...

Her daim usta bir avcı. Antik Yunan’da “Denize hakim olan kuş” anlamına gelen ‘Halkyon’ olarak bilinen savaşçı. İngilizcede “Kral Balıkçı” adıyla anılan, Polonyalıların “Tank” lakabı taktıkları efsane. Her dilde, her ülkede, mesken tuttuğu her kıyıda adından söz ettiren, göreni kendine hayran bırakan, denizcilikteki renkli sembol.

Mitolojiye göre; asırlardır süregelen uzun yolculuklarının tüm renklerini bedeninde taşıyan, kanatlarının maviliğini denizin yansımasından alan, yuva kurma zamanı geldiğinde on beş gün boyunca denizin sakinleştiğine, rüzgarın dindiğine inanılan; tarihin her sayfasında, her denizci için barışın, refahın ve gücün simgesi.

Derler ki yalıçapkınının yaşadığı yerdeki su, çok temiz ve berrak olmalı. Bir yerde yalıçapkını varsa demek ki orada su kirlenmemiştir!